İslam İşbirliği Teşkilatı’Nın Kudüs Kararını Destekliyoruz

İslam İşbirliği Teşkilatı’Nın Kudüs Kararını Destekliyoruz

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çorum Şube Başkanı M. Ahmed KÖKSAL, 14.12.2017 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında, ABD ’nin Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak kabul etmesine karşı bir araya gelen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi hakkında bir açıklama yaptı.

KÖKSAL, açıklamasında şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile bir araya gelen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi, Kudüs’ün sahipsiz olmadığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesine yönelik aldığı karar, tarihe kara bir leke olarak geçmiştir. Kudüs’ü, İsrail’in Başkenti olarak kabul eden ABD, bu kararıyla Filistin konusunda tarafını açıkça belli etmiş ve “hakem” ülke olma vasfını tümüyle yitirmiştir. Bu durum karşısında, Kudüs meselesine hassasiyetle yaklaşan tüm İslam ülkelerinin, İstanbul’da düzenlenen zirveyle bir araya gelmesi, yıllarıdır umutla beklediğimiz vahdet arayışının ilk tohumları olmuştur. İİT Olağan Üstü Zirvesi ile Kudüs’ün, Filistin’i kan gölüne çeviren İsrail’in eline bırakılmayacağı gür bir sesle ifade edilmiştir. ABD’nin dünya barışını sarsan bu yaklaşımına karşı İslam ülkelerinin bir araya gelmesi, bölgesel huzurun ve adaletin sağlanması adına çok önemli bir gelişme olmuştur.

Şu bilinmelidir ki zalimin zulmüne karşı, mazlumun yanında yer almamak ve yapılanlar karşısında sessiz kalmak, zulme göz yummak demektir. Kudüs’e bu zor zamanlarında destek çıkmak Müslümanların en temel görevlerinden biridir.

Müslüman iş insanları olarak bizler, İİT Kongresinde alınan “Kudüs Filistin’in Başkentidir” kararını sonuna kadar destekliyor ve var gücümüzle zalimlerin karşısında yer aldığımızı bir kez daha ifade ediyoruz.